Programi in projekti
Projekti Razvojnega centra za zaposlitveno rehabilitacijo
Projekt BEO – Business Engagement Odyssee – Employer Engagement Training and Good Practice Guide (Erasmus+ project)
Koordinator: GTB Belgija
Koordinator na URI SOČA: mag. Valentina Brecelj
Sodelavci na projektu: Črtomir Bitenc, univ. dipl. psih.
Trajanje: 1. 11. 2023 – 30. 10. 2025
Namen projekta BEO je razviti specializiran program usposabljanja za strokovne delavce, da bi izboljšali njihove veščine za delo z delodajalci oziroma njihovo vključevanje v proces zaposlovanja invalidov. Invalidi se soočajo z mnogimi izzivi, zaposlitev pa je ključna za njihovo samostojnost in vključenost v družbo. Za zaposlitev in ohranjanje zaposlitve invalidov pa je bistveno tudi sodelovanje delodajalcev. Strokovni delavci s področja zaposlitvene rehabilitacije in podpornega zaposlovanja se pogosto srečujejo s težavami pri vključevanju delodajalcev v proces zaposlovanja invalidov. Zato bo program usposabljanja temeljil na potrebah invalidov in delodajalcev, ki smo jih ugotavljali s posebno raziskavo v okviru projekta. Ugotovitve raziskave in že obstoječa gradiva bomo združili in tako razvili program usposabljanja, ki ga bo preizkusilo 50 strokovnih delavcev s področja podpornega zaposlovanja. Pripravili bomo tudi vodnik po dobrih praksah zaposlovanja invalidov.
Evropski Projekt Erasmus+ Inclu-Ageing
Projekt se osredotoča na izboljšanje kondicije in zdravja starejših invalidov. Svetovna zdravstvena organizacija poudarja pomen zdravja in opozarja, da je treba poleg biomedicinske zdravstvene oskrbe upoštevati tudi preventivne učinke na zdravje. Starejši invalidi so pogosto marginalizirani ter jim ni zagotovljena potrebna podpora. Rehabilitacijske storitve ter poklicne možnosti jim pogosto niso na voljo. Pri starejših odraslih z različnimi pridruženimi boleznimi, vključno s težavami v duševnem zdravju pogosto ugotavljamo, da njihova fizična in / ali duševna zdravstvena stanja niso obravnavana v zadostni meri.
Cilji projekta so: ugotovitev dejanskega stanja nudenja storitev za starejše invalide s sočasnimi boleznimi, skupno poročilo NA raziskav, njegovo ozadje in kontekst, dobre prakse in študije primerov, opredelitev alternativ, priprava priročnika za podporo skrbnikom starejših invalidov, izbor najboljših možnosti v celotni EU in priprava priporočil.
Pripravili smo Inclu-ageing R1 toolkit: zbirko orodij za usposabljanje družinskih članov in skrbnikov za vključevanje starajočih se odraslih invalidov, R2 priročnik za usposabljanje družinskih članov in skrbnikov za vključevanje starajočih se invalidov, R3 izobraževalni videi s slov. podnapisi in R4 izobraževalni portal in R5 priporočila.
HRIC (Holistični rehabilitacijski programi, ki temeljijo na športu, za podporo mladim, ki jih je prizadel Covid-19)
HRIC vključuje holističen pristop, ki temelji na konceptih psihofizičnega in duševnega zdravja, da bi podprl vključevanje ranljivih mladih (16–30), ki trpijo za anksioznostjo, depresijo in posttravmatskim stresom in so bili še posebej prizadeti v času obdobja covid izolacije in so doživeli posledice na duševnem zdravju. Metodološka kombinacija in sinergija med izobraževanjem skozi šport (ETS) in praktičnimi/teoretičnimi elementi psihologije bo razširjena z ustvarjanjem inovativnih profilov športnih trenerjev in socialnih operaterjev v podporo osebam, ki so že trpele za depresijo, osebam pri katerih se je med obdobjem pandemije povečalo in poslabšalo njihovo stanje ter za obvladovanje tesnobe in stresa v smeri doseganja psihofizičnega dobrega počutja in integracije v športno prakso in posledično v družbo. Cilji projekta so naslednji: spodbuditi udeležbo te ranljive ciljne skupine pri športnih dejavnostih, izdelati priročnik, ki vsebuje strateški pristop do ciljne skupine in obliko usposabljanja za športne trenerje in socialne operaterje, psihofizična podpora osebam s psihičnimi zlomi, depresijo, anksioznostjo in posttravmatsko stresno motnjo, ki združuje ETS in psihologijo, ustvarjanje sinergije med sektorjem športa in socialnih storitev, povezan rezultat je izdelava priročnika o duševnem zdravju in športni programi in izdelati priporočila za odločevalce in zainteresirane strani.
Trajanje projekta: 01. 01. 2023 – 30. 06. 2025
Koordinator: FEDERAZIONE ITALIANA PALLAVOLO, Italija
Vodja projekta za URI-Soča: Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon.
Sodelujejo: asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved
HR4ALL - Healthy Regions 4 All
7 partnerjev in 1 pridruženi partner iz 4 evropskih regij (Danske, Nizozemske, Slovenije in Španije) sodeluje v projektu "Healthy Regions 4 All" (HR4All) za obravnavo skupnega izziva: kako prilagoditi/izvajati nove politike, ki obravnavajo večdimenzionalne razsežnosti prekomerne telesne teže in njenih družbenih posledic. Prekomerna telesna teža je velik zdravstveni in socialni problem, ki je vse bolj prepoznan kot bolezen, povezana z več dejavniki - z večjim tveganjem za depresijo, stigmatizacijo, zmanjšano produktivnost in brezposelnost. Vendar zdravstvene usmeritve, ki jih obravnava projekt HR4All, v svojih ciljih do sedaj ne vključujejo sistematično ključnih razsežnosti povezanih s preveliko telesno težo, kot so duševno zdravstveno stanje, družbeni status in celo zdravje na sploh. Zato je splošni cilj projekta HR4All opolnomočenje regionalnih odločevalcev oz. inštitucij v zvezi z zdravstvenimi smernicami vključevanja in rehabilitacije, ki so namenjene ranljivim skupinam, prepoznavanje inovativnih rešitev in njihovo vključevanje v partnerske regije. Preko HR4All si prizadevamo izboljšati partnersko razumevanje večdimenzionalnih razsežnosti prekomerne telesne teže za učinkovit razvoj ukrepov, osredotočenih na integracijo celostnega pristopa v strukturo oskrbe pacientov, ob obravnavanju vključevanja s poklicnim usposabljanjem. Medregionalni učni proces in aktivnosti v projektu HR4All so zasnovani tako, da spodbujajo izmenjavo praks, izkušenj in znanja ter povečujejo zmogljivosti partnerjev in deležnikov, pri čemer so osnova smernice, ki jih je potrebno v projektu izboljšati. Načrtuje se pester nabor dejavnosti, tako na medregionalni kot regionalni ravni, ki zagotavljajo celostno učenje in proces, ki aktivno vključuje ključne deležnike iz vsake regije, npr. načrtovalci politik, bolnišnice, druge zdravstvene ustanove in organizacije bolnikov.
Trajanje projekta: 01.04.2024 – 31.03.2027
Koordinator: Haderslev Kommune, Haderslev, Danska
Vodja projekta za URI-Soča: dr. Zdenka Wltavsky
Sodelujejo: Anja Horvat, tehnologinja in Denis Mencigar, socialni delavec
iRecover - Strategije iRECOVER po vadbi v množičnih in amaterskih športih z uporabo digitalnih orodij
7 partnerjev iz Makedonije, Španije, Italije, Slovenije, Srbije in dve krovni organizaciji iz EU sodelujejo v projektu iRecover, ki je osredotočen na promocijo telesne dejavnosti, ki krepi zdravje. Njegov namen je boljše razumevanje ravnovesja med stresom in okrevanjem po vadbi. Zato je cilj projekta spodbujati strategije okrevanja po vadbi pri množičnih športih in prenos teh v klube in združenja množičnih športov za izboljšanje učinkovitosti ter zmanjšanje fizičnega in duševnega stresa pri mladih športnikih. Da bi dosegli ta cilj, projekt vključuje različne vrste institucij, kot so športne organizacije, univerze in raziskovalni centri, strokovnjaki za okrevanje, organizacije za razvoj športa in druge. Metodologija projekta je osredotočena na pet delovnih paketov (WP), ki vključujejo vodenje in izvajanje projekta, raziskave in pripravo programa okrevanja po vadbi, načrtovanje in razvoj aplikacije, izvajanje pilotnega programa in dejavnosti razširjanja, z namenom: (1) identificirati najboljše prakse v zvezi s strategijami okrevanja po vadbi, ki se izvajajo/potekajo v množičnih športih v različnih državah EU; (2) spodbujati okrevanje po vadbi z oblikovanjem in izvajanjem intervencijskega programa okrevanja v okviru redne športne vadbe; (3) oceniti ravnovesje med obnovitvijo in stresom z vidika alostatične obremenitve na podlagi celovitega procesa spremljanja; (4) zagotoviti digitalna inovativna orodja za trenerje za pripravo in zagotavljanje učinkovitih programov okrevanja po vadbi; (5) spodbujati strategije okrevanja po vadbi v množičnih športnih klubih z ustvarjanjem in izdajo priročnika.
Trajanje projekta: 1. 1. 2025 – 31. 12. 2027
Koordinator: BASKETBALL FEDERATION OF NORTH MACEDONIA
Vodja projekta za URI Soča: dr. Zdenka Wltavsky
Sodelujejo: asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved
Zaključeni projekti
Zgodnja poklicna in zaposlitvena rehabilitacija v procesu vračanja na delo
Aktivnosti projekta Zgodnja poklicna in zaposlitvena rehabilitacija v procesu vračanja na delo (ZPZR) so usmerjene k reševanju zaposlitvene problematike tistih oseb, ki zaradi posledic bolezni ali poškodbe ne morejo opravljati svojega dosedanjega dela.
Namen projekta je oblikovati model celostne zgodnje poklicne in zaposlitvene rehabilitacije v procesu vračanja na delo, s poudarkom na spodbujanju medsebojnega sodelovanja vseh vključenih deležnikov v procesu vračanja na delo. V projektu bodo izpostavljene dosedanje strokovne in pravne podlage, ki potekajo znotraj poklicne rehabilitacije kot pravice po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in zaposlitvene rehabilitacije, ki poteka v skladu z Zakonom o zaposlitveni
rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov. Eden pomembnejših izdelkov bodo podlage oz. predlogi rešitev za spremembo zakonodaje na področju invalidskega zavarovanja.
Projektni rezultati bodo doseženi na pilotnem testiranju celostnega modela in bodo pripomogli k preprečevanju predčasnega izhoda s trga dela, predvsem oseb, ki so dolgotrajno odsotne zaradi posledic bolezni oziroma zmanjšane zmožnosti za delo. Obravnava zavarovancev bo temeljila na biopsihosocialnem modelu.
Projekt poteka od 1. maja 2020 do 31. decembra 2022. Vodi ga URI – Soča v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost RS, Ministrstvom za zdravje RS, Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, izvajalci zaposlitvene rehabilitacije, s specialisti medicine dela, prometa in športa, z delodajalci in zavarovanci.
Projekt ZPZR sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (www.eu-skladi.si).
Več informacij o projektu najdete na spletni strani www.zpzr.si.
Enhancement of Clinical Nutrition and Dietetic Practice in Palestine (ECNAD Project)
URI Soča je partner v projektu ECNAD (Clinical Nutrition), ki je usmerjen v novo disciplino medicinske znanosti - klinična prehrana. Al Azhar University iz Gaze v Palestini, ki je koordinator projekta, je prvi palestinski inštitut, ki se ukvarja so tem pomembnim področjem, ki je osnova za preprečevanje in obvladovanje bolezni in je neposredno povezano s kakovostjo življenja posameznikov in skupnosti. Projekt se osredotoča na doseganje ciljev vključenih partnerskih organizacij pri navedeni tematiki, ki so v skladu s prednostnimi nalogami skupnosti ter ob upoštevanju raznolikosti, ranljivih in marginaliziranih kategorij. Primerjalna analiza prehranske klinične prakse ponuja priložnost za reševanje teh težav z izmenjavo dobrih praks. Analiza pa bo strokovnjakom za prehrano in drugim zdravstvenim delavcem, ki delajo na tem področju, poleg izmenjave poklicnih izkušenj omogočila oblikovanje akcijskih načrtov za odpravo slabe prakse.
V projektu načrtujemo razvoj računalniške programske opreme za analizo hrane in izboljšanje učnih načrtov na področju izobraževanja strokovnjakov klinične prehrane na univerzah in višjih strokovnih šolah. V letu 2021 smo izvedli spletno usposabljanje strokovnih delavcev iz Gaze ter koordinirali pripravo »Benchmarking best practices of EU partners in the filed of clinical nutrition« o trenutnem stanju in obstoječih dobrih praksah na področju klinične prehrane in dietetike v svetu. Trajanje projekta je od 1.1.2020 do 31.12.2022, ki bo zaradi Covid pandemije podaljšan še za najmanj 6 mesecev. Vodja projekta je Zdenka Wltavsky, PhD, sodelujejo pa: Monika Vošner, prehranska svetovalka, Eva Peklaj, klinična dietetičarka, dr. Neža Majdič, dr. med., Patricija Ule Širca, spec. klin. log. In Jan Janez Arko, dr. med.
Nutrition - Enhancement of Clinical Nutrition and Dietetic Practice in Palestine (ECNAD) – Erasmus+ projekt Capacity Building in Higher Education (CBHE)
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelavci na projektu: Eva Peklaj, klinični dietetik, Jan Janez Arko, dr. med., asist. dr. Neža Majdič, dr. med.
Trajanje projekta: 1. 1. 2020 – 14. 1. 2024 (podaljšan)
Projekt je je usmerjen v novo disciplino medicinske znanosti - klinično prehrano. AUG je prvi palestinski inštitut, ki se ukvarja s to pomembno disciplino, ki je osnova za preprečevanje in obvladovanje bolezni in je neposredno povezana s kakovostjo življenja posameznikov in skupnosti. Projekt se bo osredotočil na doseganje ciljev, vključenih partnerskih organizacij, pri navedeni tematiki, ki so v skladu s prednostnimi nalogami skupnosti ter ob tem upoštevale raznolikosti, ranljivih in marginaliziranih kategorij v palestinski skupnosti. Primerjalna analiza prehranske klinične prakse ponuja priložnost za reševanje teh težav z izmenjavo dobrih praks, ki bo strokovnjakom za prehrano in drugim povezanim zdravstvenim delavcem omogočila oblikovanje akcijskih načrtov.
Youths Post-rehab Sport Activation (Re-Sport) – Erasmus+ Sport projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelavci na projektu: Jelena Ljubišič, dipl. upr. ved., asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psih.
Trajanje projekta: 1. 1. 2021 – 30. 6. 2023
Po rehabilitaciji ali zdravljenju v bolnišnici se mladi invalidi zaradi fizičnih omejitev, povezanih z boleznijo ali invalidnostjo, pogosto ne morejo ukvarjati s številnimi športi. V tem projektu želimo mladim invalidom omogočiti enakovredno sodelovanje pri športnih aktivnostih, ob upoštevanju njihovega zdravstvenega stanja. Projekt spodbuja socialno vključenost in enake možnosti v športu, kar je glavna obravnavana tema projekta, hkrati pa so vzporedne teme še spodbujanje prostovoljnih dejavnosti v športu ter izobraževanja v športu in s športom s posebnim poudarkom na razvoju veščin. Pomembna naloga projekta bo oblikovanje spletnega portala za učenje programov "Re-Sport Mladi" in "Re-Sport prostovoljci" z namenom širjenja zavesti o pomembnosti športa in pravilnega izvajanja različnih preprostih športnih vaj za mladostnike invalide. Mogoče jih bo naložiti na mobilne telefone. Posebna pozornost bo namenjena izvajanju športnih aktivnosti na prostem v naravi, zaradi dostopnosti in pomena telesne aktivnosti na prostem. Zato je pomemben vidik revitalizacija in omogočanje dostopnosti zunanjih športnih površin in objektov (parki, igrišča).
D – CARE (DementiaCare) – Erasmus+ projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelujejo: asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved, dr. Aleksandra Tabaj, univ. dipl. sociologinja
Trajanje projekta: 28. 2. 2022 – 27. 2. 2024
DementiaCare projekt se osredotoča na sprejemanje nefarmakoloških intervencijskih strategij, zlasti uporabo umetniške terapije, ki je priznana kot tehnika, ki lahko zmanjša depresivne in vedenjske simptome, klinične slike ter izboljšanje splošne kakovosti življenja bolnikov. Namen projekta je izboljšanje splošne kakovosti življenja bolnikov z demenco. Projekt je nastal na osnovi povezovanja znanja in sodelovanja med visokošolskimi ustanovami, izobraževalnimi agencijami, kliničnimi in raziskovalnimi centri, ki želijo razvijati znanje, dobre prakse in metodologije za doseganje skupnega cilja, kot je izboljšanje kakovosti usposabljanja oseb na področju demence. Cilj projekta D – Care je razviti metodologijo usposabljanja, ki temelji na uporabi umetniške terapije, ki lahko zmanjša vedenjske simptome demence in se uporablja v zgodnjih fazah bolezni ter tudi za širjenje večjega znanja o kompleksnosti klinične slike demence. Konkreten rezultat bo prenos spletnih učnih gradiv na platformi, kamor bodo vstavljeni vsi moduli usposabljanja in rehabilitacijska orodja, ki bodo bila razvita med projektom. Materiali bodo na voljo brez časovne omejitve tudi po zaključku projekta za brezplačno uporabo. Pričakovani rezultati so krepitev poklicnih in ustvarjalnih kompetenc strokovnih delavcev na tem področju.
POWER OF CREATIVITY – Erasmus+ projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelujejo: Mira Nemec, univ. dipl. ing. tek. teh., Brigita Šavel, dipl. ing. tek., Anja Horvat, univ. dipl. var.
Trajanje projekta: 28. 2. 2022 – 27. 12. 2023
Projektno partnerstvo ima namen spodbuditi strokovni razvoj trenerjev z novim digitalnim interaktivnim ustvarjalnim učenjem - Creativity & Art terapije. Vključitev nove metodologije pri delu z invalidi, bo pripomogla k povečanju njihove socialne vključenosti ter jih pripravila na digitalizirano družbo. Rdeča nit projekta je interaktivno in kreativno učenje odraslih invalidov, izmenjava dobrih praks pri usposabljanju invalidov s pomočjo Creativity & Art terapije. Projekt vključuje 6 organizacij iz različnih držav EU. Partnerji bodo s pomočjo te metodologije ustvarili e-vodnik, trajnostno orodje za usposabljanje odraslih trenerjev, ki delajo z ranljivimi skupinami, v katerem bodo tudi primeri dobrih praks na področju interaktivnega in kreativnega učenju.
EDU-MAP (Educational Materials for Substance Abuse Prevention) – Erasmus+ projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelujejo: asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved
Trajanje projekta: 28. 2. 2022 – 27. 2. 2024
Projekt naslavlja problematiko odvisnosti od psihoaktivnih snovi. Med evropsko mladino narašča uporaba alkohola in prepovedanih drog. Posledično je šolski uspeh mladih z odvisnostjo slabši. Cilj projekta je pripraviti priročnik o prepoznavanju številnih vrst odvisnosti kot so odvisnosti od alkohola, drog itd. ter usposobiti strokovne delavce iz ne-medicinskih področij kot so trenerji, mentorji, učitelji, delodajalci in drugi za prepoznavanje odvisnosti, da bodo znali oceniti potrebo po posredovanju ter sprožili nadaljnje korake in tako pomagali tistim, ki imajo težave z odvisnostjo. Gradivo bo zelo koristno za zaposlene v zaposlitveni rehabilitaciji, v šolstvu ter drugih organizacijah pri usposabljanju odraslih in mladine. Projekt vključuje 8 organizacij iz različnih držav EU.
Fit-IN REHAB (Sport as a tool for successful rehabilitation of seniors) Erasmus+ Sport projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelujejo: asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved, Matjaž Pihlar, ing. elektrotehnike
Trajanje projekta: 1. 12. 2022 – 30. 11. 2024
Glavna ciljna skupina so invalidi starejši od 60 let po rehabilitaciji ali zdravljenju, ki so pogosto prepuščeni sami sebi in niso dovolj motivirani za izvajanje gibalnih vaj, ki so izjemno pomembne za ohranjanje njihovega zdravja. V svojem okolju se srečujejo s številnimi težavami, pogosto imajo določene gibalne omejitve, povezane z njihovo boleznijo ali invalidnostjo. V projektu Fit-IN Rehab bodo študenti prostovoljci pridobili ustrezna strokovna znanja, s katerimi bodo starejše invalide po rehabilitaciji in zdravljenju spodbujali in jim omogočali vključevanje v številne športne aktivnosti ter ohranjanje mobilnosti.
Rezultatov projekta bosta deležni dve glavni ciljni skupini: a) starejši invalidi 60+ in b) študenti prostovoljci iz nemedicinske smeri, ki bodo pridobili ustrezna znanja za delo z invalidi. Posebna pozornost bo namenjena individualnemu pristopu do starejših invalidov in pridobivanju ustreznih znanj na področju zdravja in športa. Posebej pomembno bo sodelovanje s športnimi organizacijami, društvi in medicinsko stroko. V ta namen bomo izdelali poseben spletni program usposabljanja prostovoljcev, ki bo vključeval posebnosti, pomembne za gibalno aktivacijo invalidov. Pomembno je upoštevati njihovo stanje (telesno in psihično) z objavo različnih enostavnih športnih vaj na e-portalu, ki jih bodo starostniki z invalidnostjo lahko izvajali doma. Opisi vaj bodo preprosti, dopolnjeni z ilustrativnimi videi. Za ozaveščanje bomo izdali priročnik z informacijami o športni vadbi za starejše in preventivi pred poškodbami.
SIGN (Ozaveščanje in izobraževanje o duševnem zdravju za starše ali skrbnike, vzgojitelje in učitelje mladih) – Erasmus+ projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelujejo: asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved, Matjaž Pihlar, ing. elektrotehnike
Trajanje projekta: 1. 11. 2022 – 30. 10. 2024
Potreba po ozaveščanju in izobraževanju o duševnem zdravju nenehno narašča. Pandemija COVID-19 je v ospredje postavila bolj zapletene vidike v povezavi z duševnim zdravjem. Odprto dostopen izobraževalni digitalni komplet orodij, ki bo ustvarjen prek projekta SIGN, bonudil vodenje in podporo (na osebni in/ali strokovni ravni) ciljnim skupinam in vsem drugim zainteresiranim posameznikom. Projekt SIGN bo ponudil podporo za duševno zdravje najstnikov njihovim staršev ali skrbnikom ter vzgojiteljem in učiteljem. Izobraževalni komplet digitalnih orodij se bo osredotočil tudi na obstoječe pedagoške metode, ki obravnavajo vprašanja duševnega zdravja. Namen projekta SIGN je neposredna intervencija in nudenje podpornega sistema na področju duševnega zdravja.
Inclu Ageing – Erasmus+ projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Trajanje: 1. 2. 2022 – 31. 1. 2024
Sodelujejo: Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved
Projekt se osredotoča na izboljšanje kondicije in zdravja starejših invalidov. Svetovna zdravstvena organizacija poudarja pomen zdravja in opozarja, da je treba poleg biomedicinske zdravstvene oskrbe upoštevati tudi preventivne učinke na zdravje. Starejši invalidi so pogosto marginalizirani ter jim ni zagotovljena potrebna podpora. Rehabilitacijske storitve ter poklicne možnosti jim pogosto niso na voljo. Pri starejših odraslih z različnimi pridruženimi boleznimi, vključno s težavami v duševnem zdravju pogosto ugotavljamo, da njihova fizična in / ali duševna zdravstvena stanja niso obravnavana v zadostni meri. Cilji projekta so: ugotovitev dejanskega stanja nudenja storitev za starejše invalide s sočasnimi boleznimi, priprava poročila ciljnih raziskav, dobrih praks in študij primerov, priprava priročnika za podporo skrbnikom starejših invalidov, izbor najboljših možnosti v celotni EU in priprava smernic.
Talking Hands – Erasmus+ projekt
Koordinator projekta: dr. Zdenka Wltavsky, univ. dipl. ekon., Razvojni center za zaposlitveno rehabilitacijo
Sodelujejo: asist. Črtomir Bitenc, univ. dipl. psiholog, Jelena Ljubišić, dipl. upr. ved, Matjaž Pihlar, ing. elektrotehnike in zunanji sodelavec prof. dr. Matjaž Debevc, profesor računalništva in medijskih komunikacij, Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru
Trajanje: 1. 10. 2022 – 30. 9. 2024
Znakovni jeziki za gluhe in naglušne osebe niso univerzalni in med državami niso medsebojno razumljivi, čeprav obstajajo tudi določene podobnosti med znakovnimi jeziki. Ob upoštevanju navedenega, je cilj projekta »Talking Hands« razviti odprto, prilagodljivo spletno platformo za vse, ki bi se radi naučili osnovnih elementov znakovnega jezika. Posameznik bodo lahko izbirali med več aktualnimi temami. Sorodniki ali prijatelji naglušnih oziroma gluhih oseb si pogosto ne morejo privoščiti rednega formalnega izobraževanja znakovnega jezika, zato iščejo vire neformalnega izobraževanja. Le-to jim bo omogočala platforma »Talking Hands«.