Programi in projekti

Projekti Razvojnega centra za zaposlitveno rehabilitacijo

Projekt BEO – Business Engagement Odyssee – Employer Engagement Training and Good Practice Guide (Erasmus+ project)

Koordinator: GTB Belgija

Koordinator na URI SOČA: mag. Valentina Brecelj

Sodelavci na projektu: Črtomir Bitenc, univ. dipl. psih.

Trajanje: 1. 11. 2023 – 30. 10. 2025

Namen projekta BEO je razviti specializiran program usposabljanja za strokovne delavce, da bi izboljšali njihove veščine za delo z delodajalci oziroma njihovo vključevanje v proces zaposlovanja invalidov. Invalidi se soočajo z mnogimi izzivi, zaposlitev pa je ključna za njihovo samostojnost in vključenost v družbo. Za zaposlitev in ohranjanje zaposlitve invalidov pa je bistveno tudi sodelovanje delodajalcev. Strokovni delavci s področja zaposlitvene rehabilitacije in podpornega zaposlovanja se pogosto srečujejo s težavami pri vključevanju delodajalcev v proces zaposlovanja invalidov. Zato bo program usposabljanja temeljil na potrebah invalidov in delodajalcev, ki smo jih ugotavljali s posebno raziskavo v okviru projekta. Ugotovitve raziskave in že obstoječa gradiva bomo združili in tako razvili program usposabljanja, ki ga bo preizkusilo 50 strokovnih delavcev s področja podpornega zaposlovanja. Pripravili bomo tudi vodnik po dobrih praksah zaposlovanja invalidov.

 

Evropski Projekt Erasmus+ Inclu-Ageing

Projekt se osredotoča na izboljšanje kondicije in zdravja starejših invalidov. Svetovna zdravstvena organizacija poudarja pomen zdravja in opozarja, da je treba poleg biomedicinske zdravstvene oskrbe upoštevati tudi preventivne učinke na zdravje. Starejši invalidi so pogosto marginalizirani ter jim ni zagotovljena potrebna  podpora. Rehabilitacijske storitve ter poklicne možnosti jim pogosto niso na voljo. Pri starejših odraslih z različnimi pridruženimi boleznimi, vključno s težavami v duševnem zdravju pogosto ugotavljamo, da njihova fizična in / ali duševna zdravstvena stanja niso obravnavana v zadostni meri. 

Cilji projekta so: ugotovitev dejanskega stanja nudenja storitev za starejše invalide s sočasnimi boleznimi,  skupno poročilo NA raziskav, njegovo ozadje in kontekst, dobre prakse in študije primerov, opredelitev alternativ, priprava priročnika za podporo skrbnikom starejših invalidov, izbor najboljših možnosti v celotni EU in  priprava priporočil.

Pripravili smo Inclu-ageing R1 toolkit: zbirko orodij za usposabljanje družinskih članov in skrbnikov za vključevanje starajočih se odraslih invalidov, R2 priročnik za usposabljanje družinskih članov in skrbnikov za vključevanje starajočih se invalidov, R3 izobraževalni videi s slov. podnapisi in R4 izobraževalni portal in R5 priporočila.

 

Zaključeni projekti 

Zgodnja poklicna in zaposlitvena rehabilitacija v procesu vračanja na delo

Aktivnosti projekta Zgodnja poklicna in zaposlitvena rehabilitacija v procesu vračanja na delo (ZPZR) so usmerjene k reševanju zaposlitvene problematike tistih oseb, ki zaradi posledic bolezni ali poškodbe ne morejo opravljati svojega dosedanjega dela.
Namen projekta je oblikovati  model celostne zgodnje poklicne in zaposlitvene rehabilitacije v procesu vračanja na delo, s poudarkom na spodbujanju medsebojnega sodelovanja vseh vključenih deležnikov v procesu vračanja na delo. V projektu bodo izpostavljene dosedanje strokovne in pravne podlage, ki potekajo znotraj poklicne rehabilitacije kot pravice po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in zaposlitvene rehabilitacije, ki poteka v skladu z Zakonom o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov. Eden pomembnejših izdelkov bodo podlage oz. predlogi rešitev za spremembo zakonodaje na področju invalidskega zavarovanja.
Projektni rezultati bodo doseženi na pilotnem testiranju celostnega modela in bodo pripomogli k preprečevanju predčasnega izhoda s trga dela, predvsem oseb, ki so dolgotrajno odsotne zaradi posledic bolezni oziroma zmanjšane zmožnosti za delo. Obravnava zavarovancev bo temeljila na biopsihosocialnem modelu. 
Projekt poteka od 1. maja 2020 do 31. decembra 2022. Vodi ga URI – Soča v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost RS, Ministrstvom za zdravje RS, Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, izvajalci zaposlitvene rehabilitacije, s specialisti medicine dela, prometa in športa, z delodajalci in zavarovanci. 
Projekt ZPZR sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (www.eu-skladi.si).
Več informacij o projektu najdete na spletni strani www.zpzr.si.

 

Enhancement of Clinical Nutrition and Dietetic Practice in Palestine (ECNAD Project)

URI Soča je partner v projektu ECNAD (Clinical Nutrition), ki je usmerjen v novo disciplino medicinske znanosti - klinična prehrana. Al Azhar University iz Gaze v Palestini, ki je koordinator projekta, je prvi palestinski inštitut, ki se ukvarja so tem pomembnim področjem, ki je osnova za preprečevanje in obvladovanje bolezni in je neposredno povezano s kakovostjo življenja posameznikov in skupnosti. Projekt se osredotoča na doseganje ciljev vključenih partnerskih organizacij pri navedeni tematiki, ki so v skladu s prednostnimi nalogami skupnosti ter ob upoštevanju raznolikosti, ranljivih in marginaliziranih kategorij. Primerjalna analiza prehranske klinične prakse ponuja priložnost za reševanje teh težav z izmenjavo dobrih praks. Analiza pa bo strokovnjakom za prehrano in drugim zdravstvenim delavcem, ki delajo na tem področju, poleg izmenjave poklicnih izkušenj omogočila oblikovanje akcijskih načrtov za odpravo slabe prakse. 

V projektu načrtujemo razvoj računalniške programske opreme za analizo hrane in izboljšanje učnih načrtov na področju izobraževanja strokovnjakov klinične prehrane na univerzah in višjih strokovnih šolah. V letu 2021 smo izvedli spletno usposabljanje strokovnih delavcev iz Gaze ter koordinirali pripravo »Benchmarking best practices of EU partners in the filed of clinical nutrition« o trenutnem stanju in obstoječih dobrih praksah na področju klinične prehrane in dietetike v svetu. Trajanje projekta je od 1.1.2020 do 31.12.2022, ki bo zaradi Covid pandemije podaljšan še za najmanj 6 mesecev. Vodja projekta je Zdenka Wltavsky, PhD, sodelujejo pa: Monika Vošner, prehranska svetovalka, Eva Peklaj, klinična dietetičarka, dr. Neža Majdič, dr. med., Patricija Ule Širca, spec. klin. log. In Jan Janez Arko, dr. med.